Air China

Dzisiejsze Air China ma swoje początki w 1988 roku, kiedy powstała Air China International Corporation.
W październiku 2002 rokuw oparciu o plan reformy przemysłu sformułowany przez rząd centralny, Air China International Corporation, China Aviation Corporation i China Southwest Airlines połączyły się, a nowopowstałe przedsiębiorstwo nadal nosiło nazwę Air China International Corporation.
30 września 2004 roku Air China International Corporation została przemianowana na Air China Limited. W grudniu 2004 roku Air China Limited stała się spółką notowaną na giełdzie w Hongkongu (SEHK: 0753) i London Stock Exchange (LSE: AIRC).

Air China jest jedynym narodowym przewoźnikiem w Chinach a także jest członkiem największego na świecie sojuszu linii lotniczych Star Alliance. Linia lotnicza Air China była oficjalnym partnerem linii lotniczych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku i została wybrana oficjalnym partnerem Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Air China jest największą chińską linią lotniczą według wartości marki (szacowanej w czerwcu 2017 roku przez World Brand Lab na około 128 miliardów RMB) i jest liderem rynku w zakresie lotniczych przewozów pasażerskich, lotniczych i innych usług lotniczych.
Air China jest jedynym wyznaczonym przewoźnikiem, który oferuje specjalne loty dla chińskich oraz zagranicznych przywódców państwowych podróżujących po Chinach, co jest kolejnym dowodem potwierdzającym nasz wyłączny status jako jedynego przewoźnika narodowego Chin.
Główna siedzibaznajduje się w Pekinie, jednak Air China ma wiele oddziałów w różnych regionach kraju, w tym w południowo-zachodnich Chinach,w prowincji Zhejiang, Chongqing, Tianjin, Szanghaj, Hubei, Guizhou, w Tybecie, Wenzhou. Również jest w posiadaniuparu regionalnych baz operacyjnychjak: BazaPołudniowochińska i Chiny Wschodnie.
Firmy, w którychAir China jest największymudziałowcem: Air China Cargo, Air Macao, Shenzhen Airlines, Dalian Airlines, Beijing Airlines, Inner Mongolia Airlines, Air China Import & Export, Chengdu Falcon Aircraft Engineering Services oraz Air China Shantou Air Supplies.
Mamy również kilka wspólnych przedsięwzięć stworzonych w oparciu o nasze partnerstwa z innymi firmami: w tym Aircraft Maintenance & Engineering Corporation w Pekinie (AMECO) i Sichuan International Aircraft Engines Repair. Ponadto mamy również interesy w Cathay Pacific Airways i Shandong Airlines. Jesteśmy również największym udziałowcem Shandong Airlines, Beijing Air Catering.
Pod koniec 2017 roku Air China i jej spółki zależne posiadały flotę 655 samolotów, w tym głównie modeli Airbus i Boeing, o średnim wieku 6,53 lat.
Air China obsługuje łącznie 420 linii pasażerskich, w tym 101 tras międzynarodowych, 16 tras regionalnych (m.in. do Hongkongu, Makao i Tajwanu) i 303 tras krajowych, 185 destynacji w 40 krajach/regionach, z których 66 to kierunki międzynarodowe, 3 regionalne i 116 połączeń krajowych.
Poprzez partnerstwo z Star Alliance Air China oferowaliśmy1330 połączeń lotniczychdo 192 krajów .
Air China dokonało również przeglądu praktyk zarządzania firmą i jest pionierem chińskiego przemysłu lotniczego, który pomógł zwiększyć wartość marki. W 2017 roku Air China pojawiłosię jako jedyna chińska linia lotnicza na liście World World Lab "500 Najpopularniejszych Marek Światowych" i znalazła się w tym rankingu po raz 11 z rzędu. Wygrała także nagrodę "ChińskaMarkaNr 1".
W czerwcu 2017 roku Air China zajęło 23 miejsce na liście "Najcenniejsze Marki Chińskie" w rankingu World Brand Lab, dzięki czemu stała się najwyżej notowaną chińską linią lotniczą; uzyskała także pierwszą pozycję wśród chińskich linii lotniczych na liście "500 Najbardziej Wpływowych Marek w Azji".
Air China otrzymało honorowy tytuł "Wybitnej Marki Budowlanej" od Państwowej Komisji ds. Nadzoru i Nadzoru nad Aktywami Państwowymi (SASAC) podczas kadencji w latach 2013-2015.
Zostałorównież uznane za jedną z "10Najlepszych Chińskich Marek Międzynarodowych" przez Financial Times i McKinsey a takżezostało nagrodzone "Brand China Huapu Award" przez Brand China- nagroda przyznawana najlepszym 25 markom w Chinach.
Firma Air China wielokrotnie otrzymywała także inne nagrody i wyróżnienia, w tym:
"Najlepsza Chińska Linia Lotnicza", "Linia Lotnicza Roku", "Najlepsza Ekspansja Biznesowa", "Najlepszy Wizerunek Korporacyjny","Krajowy Lider w Kulturze Korporacyjnej" i "Wiodące Chińskie Przedsiębiorstwo".


Linie partnerskie

Partnerzy